Open the cart

Details.
Onnik Dinkjian ile söyleşi

24/09/2009 tarihinde Müzisyen Onnik Dinkjian ile Yaşam radyoda bir paket program hazırladık . Bu program sayesinde Onnik beyle ilkkez karşılaşmak ve sohbet etme imkanı buldum.
Onnik Dinkjian 1 Mayıs 1929’da Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu olarak Paris’de dünyaya gelmiş, çok küçük yaşlarda kilise korolarına katılmış ve müzik hayatına bu şekilde ilk adımlarını atmış. Dinkjian ailesi 1946 yılında Amerika’ya yerleşmeye karar vermiş Onnik 17 yaşındaymış ve en sevdiği kilise müziğinden uzaklaşmamak için akrabalarının yardımıyla en yakın ermeni kilisesine giderek orada ayinlere katılmya başlamış. Dinkjian kilise müziğe yakkınlığını bize böyle anlattı ve yaptığı albümlerin içinde kendisi için ayrı bir önem taşıyan kilise müziklerini içeren (Havadamk) albümünü anlattı:
-İnsanlar yanıma gelip Havadamk albümüyle ilgili güzel şeyler söylüyorlar {cdyi açıp kendimizi kilisede hissediyoruz} dediklerinde çok mutlu oluyorum . Bana albümü bildiklerini bile söyleyince ben çocuk gibi seviniyorum. dedi.
Nekadarda Fransa’da doğsada bir Diyarbakırlı olan Dinkjianla Diyarbakırıda konuştuk Bizi ve Kendini çok hüzünlendirdi :
-İlk kez 3 sene önce gidebildim ,ama çocukluktan beri dinlediğim o hikayelerden gitmiş kadar olmuştum her taşını her köşesini bilyor gibiydim. Surp Giragos Kilisenin bahçesine geldiğimde çok değişik duygular yaşadım Babamın anlattığı o avludaki havuzu gördüğümde gözümün önünde babamı o havuzda haylazlık yaparken gördüm inşallah Mamam Babam benim buralara geldiğimi biryerlerden görmüştürler çünkü onlar korkularından o yaşadıklarından birdaha doğdukları toprakları görememişlerdi.
Bu muhteşem söyleşiyi yaptığım ve sizlere ulaştırdığım için çok mutluyum.
Yorumlarınızı bekliyorum.

Comments0

Comments are closed.